czwartek, 10 czerwca 2010

.św. Hieronim - patron bibliotekarzy i bibliotek!

Z serii książka w sztuce św. Hieronim jako uczony (i z książką):


Już 15 czerwca mamy wspomnienie św. Hieronima - patrona bibliotekarzy i bibliotek. Hieronim ze Strydonu to święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła, apologeta chrześcijaństwa; błogosławiony Kościoła prawosławnego i koptyjskiego. Przetłumaczył Pismo Święte z języka greckiego i hebrajskiego na łacinę zwany Wulgatą, przez co najbardziej utrwalił się w pamięci. Urodził się w 331 roku w Strydonie, na granicy z Dalmacją i był Iliryjczykiem. Został ochrzczony dopiero około 360 roku. Wtedy to, w celu zgłębiania tajników retoryki i filozofii udał się Rzymu, gdzie studiował. Potem
osiadł nad Renem, gdzie prawdopodobnie rozpoczął studia teologiczne. Około 373 roku wyruszył do Syrii. Tam powstrzymywał się od zgłębiania literatury klasycznej i rozpoczął wnikliwe studia nad Pismem Świętym.Pragnienie ascetycznego życia w pokucie skłoniło Hieronima do tego, aby udać się na pewien czas na pustynię. Prawdopodobnie w czasie pobytu na pustyni Hieronim znalazł również czas na pracę naukową oraz literacką i podjął próbę przyswojenia sobie języka hebrajskiego.Następnie przyjął święcenia kapłańskie pod warunkiem, że będzie mógł nadal wieść ascetyczne życie. Hieronim otoczony był gronem dobrze urodzonych i wykształconych kobiet.Resztę życia spędził w Ziemi Świętej i powiększał kolekcję książek. Święty Hieronim jest patronem archeologów, archiwistów, biblistów, bibliotekarzy, bibliotek, uczniów, studentów i tłumaczy. Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 30 września.
Prawosławni wspominają go 15 czerwca, tj. 28 czerwca wg kalendarza gregoriańskiego.
Jako uczony, teolog i tłumacz, św. Hieronim jest przedstawiany z otwartą księgą, przepisujący lub dyktujący. Święty jest wyobrażony na licznych miniaturach z VII-IX wieku. Motyw studiującego w celi św. Hieronima cieszył się dużą popularnością w nowożytnej sztuce włoskiej, niemieckiej i niderlandzkiej. W ten sposób świętego przedstawiali m.in. Jan van Eyck (1442, obecnie Institute of Art w Detroit), Antonello da Messina (1456, National Gallery w Londynie), Albrecht Dürer (Muzeum Miejskie w Lizbonie), Lucas Cranach Starszy (Muzeum w Darmstadt), Georges de La Tour (Luwr), Caravaggio (Galleria Borghese w Rzymie).
Źródło : www.wikipedia.pl

Brak komentarzy: