sobota, 27 marca 2010

Z historii książki.



Oto nowa seria wydawana przez Uniwersytet Warszawski, która powinna zainteresować bibliotekarzy i tych, którzy z książką czują się szczególnie związani. Mam nadzieję, że warto po te książki sięgnąć. Osobiście chętnie je najpierw przejrzę. Jeśli macie swoje wyrobione już zdanie na ich temat to proszę o podpowiedź, czy warto je przeczytać?

Książka i kawa .

Wyobraź sobie, że po długim, męczącym dniu, np. w szkole siadasz przy ciepłym kominku w wygodnym fotelu, bierzesz do ręki książkę i przy filiżance delikatnej kawy przenosisz się do świata książki, zapominasz o swoich trudach i stresie …

Złota Kolekcja Jacobs Cronat Gold to zbiór książek napisanych przez kobiety z myślą o kobietach. Wspólnie z bohaterkami powieści możemy podążać fascynującymi, ale także krętymi ścieżkami ich życia, przy okazji odnajdując cenne drogowskazy dla siebie.

Złotą Kolekcję doceniła znana aktorka Daria Widawska, która została recenzentką książek. Co miesiąc spisuje refleksje związane z lekturą kolejnej książki z kolekcji, a swoje przemyślenia przedstawiać będzie czytelniczkom, między innymi na spotkaniach w salonach sieci Empik. Recenzje pojawiać się będą także na stronie www.empik.com/zlota_kolekcja

Spotkanie inaugurujące Złotą Kolekcję Jacobs Cronat Gold odbędzie się 25 marca w salonie Empik Warszawa Junior. Daria Widawska, zainspirowana „Siostrzanymi uczuciami” Małgorzaty Domagalik, pierwszą książką ze Złotej Kolekcji Jacobs Cronat Gold, zainicjuje dyskusję na temat tożsamości kobiety we współczesnym świecie.

W Złotej Kolekcji Jacobs Cronat Gold znajdą się między innymi:

- "Siostrzane uczucia" Małgorzaty Domagalik
- "Lato przed zmierzchem" Doris Lessing ,
- "Zupa z granatów" Marshy Mehran
- "Europejka" Manueli Gretkowskiej

Unibook - co to jest?

UniBook nie jest wydawnictwem, ale platformą internetową oferującą tzw. drukowanie “na żądanie”, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Druk na życzenie stwarza możliwość wydrukowania książki w nakładzie już od 1 egzemplarza. Jest to korzystne dla czytelników poszukujących dodruków tytułów i pisarzy, którzy chcą wydać książki w niewielkich nakładach przy niskich kosztach. Serwis Unibook stwarza wiele możliwości autorom książek . Autor może samodzielnie tworzyć wizerunek książek. Może wykreować album, pamiętnik lub przewodnik. Ma możliwość umieszczenia tekstu, fotografii, grafiki oraz rysunku w wybranym przez siebie formacie, kolorystyce, typie okładki. Tematyka książki tez może być dowolna. Użytkownicy serwisu wykorzystują możliwość publikowania wydawnictw pisanych na szczególne okazję, np. w prezencie : album rodzinny, szkolny lub książki ze specjalna dedykacją, pamiętniki, osobiste historie, wyznania miłosne w postaci tomików wierszy, poezja kierowana do szczególnej osoby. Użytkownicy wykorzystując możliwości serwisu realizują swoje marzenia oraz niecodzienne pomysły. Promują swoje miasta, regiony, szkoły, parafie, tworząc albumy oraz pamiętniki , książki kucharskie. Twórcy zachowują pełne prawa autorskie.
Poczytaj : www. unibook.com

Ponad 1000 lektur w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

Biblioteka wolnelektury.pl udostępnia ponad 1000 lektur szkolnych. Szkolna Biblioteka Wolne Lektury rozwija się, a czytelnik odnajdzie tam z książek zalecanych przez MEN. Każda z lektur opatrzona jest przydatnymi narzędziami ułatwiającymi wyszukiwanie. Są to: tematy, motywy literackie, noty biograficzne o autorach, rodzaj gatunku i epoki literackie, do której utwór jest przyporządkowany.

Wolne Lektury to pierwsza i jedyna biblioteka Internetowa stworzona z myślą o naszych potrzebach - uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy. Obok utworów udostępnianych na prawach domeny publicznej (70 lat po śmierci autora), są i takie, które zostały przekazane na wolnej licencji.
I Ty możesz dołączyc do tworzenia tej biblioteki zostając wolontariuszem.

10 największych niedokończonych powieści.

Z serii moich postów naj..., naj..., naj... przedstawiam 10 największych niedokończonych powieści. Większości z nas nie przychodzi do głowy, że wiele słynnych powieści nigdy nie zostało ukończonych.Oto one :

Lord Byron „Don Juan”


Byron pisał kolejne części swego wielkiego poematu dygresyjnego, kiedy miał natchnienie, lub wpadał we wściekłość, lub nie wiedział, co ze sobą począć podczas rozłąki z ukochaną. Bohater poematu, atrakcyjny poszukiwacz przygód Don Juan, podróżuje z Hiszpanii do haremu w Konstantynopolu, następnie na dwór cesarzowej Katarzyny, a potem do Anglii, gdzie jego przygody pozostają niedokończone z powodu śmierci Byrona.

Geoffrey Chaucer „Opowieści kanterberyjskie”


To najważniejsze dzieło Chaucera składa się aż z 24 opowieści i 17 prologów, ale w założeniu miało być znacznie większe. W „Prologu głównym” opisanych jest 27 pielgrzymów, z których każdy miał przedstawić dwie opowieści w drodze do Canterbury i kolejne dwie w drodze powrotnej. A zatem Chaucer nie napisał nawet ćwiartki tego, co zamierzał.

Charles Dickens „The Mystery of Edwin Drood”

Jeżeli zamierzacie pozostawić swoją powieść nieukończoną, dobrym pomysłem jest oświadczenie, że jest to dzieło zawierającej wielką tajemnicę. Dickens zdołał napisać przed śmiercią jedynie sześć z planowanych 12 rozdziałów. Edwin Drood zniknął, ale jak i dlaczego? Podejrzewamy, że padł ofiarą morderstwa, a jego gustujący w opium opiekun John Jasper wydaje się bardzo podejrzanym typem...

Jane Austen „Sanditon”

Miłośnicy Austen przechodzą słodkie męczarnie obmyślając ostateczny kształt powieści, której 11 rozdziałów Austen zdołała ukończyć przed swoją śmiercią w 1817 roku. Fabuła powieści została osadzona w słonecznym, pełnym absurdów nadmorskim kurorcie Sanditon i stanowi obietnicę ostrej satyry na tamte czasy.

Gustave Flaubert „Bouvard i Pécuchet”

Książka Flauberta opowiada o dwóch paryskich urzędnikach w średnim wieku, którzy postanawiają oddać się intelektualnym poszukiwaniom, kiedy jeden z nich, Bouvard, otrzymuje w spadku niewielką fortunę. Panowie usiłują zgłębić niemal każdą dziedzinę wiedzy, w każdym przypadku robiąc z siebie głupców. Niestety, Flaubert ukończył jedynie połowę powieści przed swoją śmiercią.

Franz Kafka „Proces”


Większości z nas nie przychodzi do głowy, że najsłynniejsza powieść Kafki nigdy nie została ukończona. A to dlatego, że znajduje się w niej jeden z najsłynniejszych końcowych rozdziałów w historii literatury. „Wie ein Hund,' sagte er...”. Ale w rzeczywistości powieść składała się z wielu nieukończonych fragmentów, które Kafka polecił spalić w chwili śmierci.

Źródło: czytelnia.onet.pl

Konkurs o Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka 2009”

W konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka 2009” rywalizuje 109 tytułów. W wyścigu o tytuł Najlepszej Książki Dla Dzieci „Przecinek i kropka” 2009 mogą brać udział wyłącznie publikacje, które ukazały się na polskim rynku po raz pierwszy w 2009 roku.
Przy ich wyborze jury ocenia między innymi: zgodność treści książki z wiekiem czytelników (5–8 lat), pozytywny wpływ książki na kształtowanie osobowości dziecka, jego rozwój poznawczy, emocjonalny społeczny; interesujący dziecko temat, rozwijający jego wyobraźnię i wrażliwość, skłaniający do myślenia, budujący pozytywny stosunek do świata i ułatwiający jego zrozumienie; wartość literacką książki, opracowanie redakcyjne książki oraz walory edytorskie.
Nominacje do Nagrody „Przecinek i kropka” zostaną ogłoszone podczas Międzynarodowego Dnia Książki – 23 kwietnia 2010 roku. Wyboru najlepszej książki dla dzieci spośród 10 nominowanych tytułów dokonają czytelnicy (rodzice oraz dzieci) w drodze głosowania (23 kwietnia-15 maja) poprzez stronę www.przecinekikropka.pl. Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie Nagrody Dla Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i kropka” 2009 nastąpi 22 maja - podczas 55. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
źródło : www.portalksiegarski.pl

piątek, 26 marca 2010

Najlepsze polskie książki wszech czasów!

Salon Kulturalny przedstawił kolejny ranking – sto najlepszych polskich książek od renesansu do współczesności. Zestawienie niektórym z Was może się kojarzyć z listą lektur szkolnych, ale są też pewne różnice, które zauważycie sami.Podaję wybrane książki z listy w kolejności alfabetycznej:
„Antygona w Nowym Jorku”, Janusz Głowacki
„Austeria”, Julian Stryjkowski
„Bajki”, Ignacy Krasicki
„Barbarzyńca w ogrodzie”, Zbigniew Herbert
„Bitwa o Monte Cassino”, Melchior Wańkowicz
„Błazen – wielki mąż”, Józef Hen
„Cesarz”, Ryszard Kapuściński
„Chleb rzucony umarłym”, Bogdan Wojdowski
„Chłopi”, Władysław Reymont
„Disneyland”, Stanisław Dygat
„Dolina Issy”, Czesław Miłosz
„Dziady”, Adam Mickiewicz
„Dzieje grzechu”, Stefan Żeromski
„Dziennik”, Witold Gombrowicz
„Emigranci”, Sławomir Mrożek
„Faraon”, Bolesław Prus
„Ferdydurke”, Witold Gombrowicz
„Głosy w ciemności”, Julian Stryjkowski
„Grube ryby”, Michał Bałucki
„Hrabina Cosel”, Józef Ignacy Kraszewski
„Ich czworo”, Gabriela Zapolska
„Imperium”, Ryszard Kapuściński
„Inny świat”, Gustaw Herling Grudziński
„Kamień na kamieniu”, Wiesław Myśliwski
„Kartoteka”, Tadeusz Różewicz
„Kariera Nikodema Dyzmy”, Tadeusz Dołęga-Mostowicz
„Kolumbowie – rocznik 20”, Roman Bratny
„Konopielka”, Edward Redliński
„Kordian”, Juliusz Słowacki
„Krzyżacy”, Henryk Sienkiewicz
„Lalka”, Bolesław Prus
„Legenda Młodej Polski”, Stanisław Brzozowski
„Lekcja martwego języka”, Andrzej Kuśniewicz
„Liryki”, Konstanty Ildefons Gałczyński
„Lutnia”, Jan Andrzej Morsztyn
„Mała Apokalipsa”, Tadeusz Konwicki
Źródło : www. Portal księgarski.pl

Wielkanocne Jaja!






Przez kilka ostatnich dni relaks zapewniło mi rekodzieło. Trochę wełny, igła w ręku, farbki i powstały takie oto jaja. Chwilowo zdobią "moją" bibliotekę. Mam nadzieję, że i Wam się spodobają. Zachęcam do znalezienia dla siebie takiego hobby, które przede wszystki daje satysfakcję i sprawia przyjemność.

niedziela, 14 marca 2010

75 ksiażek, które powinna przeczytać kobieta!

Dzień Kobiet już dawno minął, ale ja mam dla koleżanek-czytelniczek życzenia, które się nie dezaktualizują. Dlatego dziś pozwolę je sobie złożyć. Wszystkim zakochanym w czytaniu i książkach czytelniczkom życzę, aby udało Wam się przeczytać jak najszybciej (lub w ogóle) poniżej przedstawione książki z listy 75 ksiażek, które powinna przeczytać kobieta!. Życzę powodzenia i przyjemności z czytania!
Listę znalazłam na angielskich stronach www, wiec ,jak na razie, tytuły przedstawiam po angielsku. Myślę, że nie będzie to dla nikogo większy kłopot. Tymczasem i ja zabieram się za zaległości w czytaniu, bo niestety trochę ich jest. Nawet za dużo!Zdecydowanie za dużo!
• The Lottery (and Other Stories), Shirley Jackson
• To the Lighthouse, Virginia Woolf
• The House of Mirth, Edith Wharton
• White Teeth, Zadie Smith
• The House of the Spirits, Isabel Allende
• Slouching Towards Bethlehem, Joan Didion
• Excellent Women, Barbara Pym
• The Bell Jar, Sylvia Plath
• Wide Sargasso Sea, Jean Rhys
• The Namesake, Jhumpa Lahiri
• Beloved, Toni Morrison
• Madame Bovary, Gustave Flaubert
• Like Life, Lorrie Moore
• Pride and Prejudice, Jane Austen
• Jane Eyre, Charlotte Brontë
• The Delta of Venus, Anais Nin
• A Thousand Acres, Jane Smiley
• A Good Man Is Hard To Find (and Other Stories), Flannery O'Connor
• The Shipping News, E. Annie Proulx
• You Can't Keep a Good Woman Down, Alice Walker
• Their Eyes Were Watching God, Zora Neale Hurston
• To Kill a Mockingbird, Harper Lee
• Fear of Flying, Erica Jong
• Earthly Paradise, Colette
• Angela's Ashes, Frank McCourt
• Property, Valerie Martin
• Middlemarch, George Eliot
• Annie John, Jamaica Kincaid
• The Second Sex, Simone de Beauvoir
• Runaway, Alice Munro
• The Heart is A Lonely Hunter, Carson McCullers
• The Woman Warrior, Maxine Hong Kingston
• Wuthering Heights, Emily Brontë
• You Must Remember This, Joyce Carol Oates
• Little Women, Louisa May Alcott
• Bad Behavior, Mary Gaitskill
• The Liars' Club, Mary Karr
• I Know Why The Caged Bird Sings, Maya Angelou
• A Tree Grows In Brooklyn, Betty Smith
• And Then There Were None, Agatha Christie
• Bastard out of Carolina, Dorothy Allison
• The Secret History, Donna Tartt
• The Little Disturbances of Man, Grace Paley
• The Portable Dorothy Parker, Dorothy Parker
• The Group, Mary McCarthy
• Persepolis, Marjane Satrapi
• The Golden Notebook, Doris Lessing
• The Diary of Anne Frank, Anne Frank
• Frankenstein, Mary Shelley
• Against Interpretation, Susan Sontag
• In the Time of the Butterflies, Julia Alvarez
• The Good Earth, Pearl S. Buck
• Fun Home, Alison Bechdel
• Three Junes, Julia Glass
• A Vindication of the Rights of Woman, Mary Wollstonecraft
• Sophie's Choice, William Styron
• Valley of the Dolls, Jacqueline Susann
• Love in a Cold Climate, Nancy Mitford
• Gone with the Wind, Margaret Mitchell
• The Left Hand of Darkness, Ursula K. LeGuin
• The Red Tent, Anita Diamant
• The Unbearable Lightness of Being, Milan Kundera
• The Face of War, Martha Gellhorn
• My Antonia, Willa Cather
• Love In The Time of Cholera, Gabriel Garcia Marquez
• The Harsh Voice, Rebecca West
• Spending, Mary Gordon
• The Lover, Marguerite Duras
• The God of Small Things, Arundhati Roy
• Tell Me a Riddle, Tillie Olsen
• Nightwood, Djuna Barnes
• Three Lives, Gertrude Stein
• Cold Comfort Farm, Stella Gibbons
• I Capture the Castle, Dodie Smith
• Possession, A.S. Byatt
Źródło : www.readingwoman.com/

sobota, 6 marca 2010

Lublin


"Romans w Lublinie" to drugi zbiór sansacji, gawęd i opowiadań z cyklu Encyklopedia Lubelska. Książkę wydana w 2007 roku napisał lubelski regionalista Zbigniew Frączek.Autor opisuje skandale i sensacyjki obyczajowe od XV wieku do lat 60. dwudziestego stulecia. Książka jest pełna humoru, opowiada o flirtach wtopionych w historię Lublina, przypomina romanse znane z legend, pamiętników, korespondencji i archiwalnych roczników prasy. Sam autor we wstępie tak oto zachęca do lektury tej książki: „W tomiku znajdzie Czytelnik historie romansowe od XV wieku do lat 60. dwudziestego stulecia. Przywołuję stare i nowsze flirty, aby opowiedzieć historię Lublina, rozważać sytuacje obyczajowe, towarzyskie, humorystyczne, ale i tragiczne. Bo gdzie miłość tam zabawa, śmiech, ale i do tragedii blisko. Romans nie musiał kończyć się w łożnicy, często zaś kończył się pojedynkiem, w trybunale, w lochu,na szafocie. Są tu relacje z porwań, ucieczek, zdrad i z oszustw. Przypominam uniesienia miłosne znane z legend, opisane w starych powieściach, pamiętnikach, w porzuconej korespondencji, w archiwalnych rocznikach gazet...". Dodać należy koniecznie kolejne słowa autora : „...Lublin słynął z pięknych kobiet...Podbijały Europę, zasłynęły w świecie". Nic dziwnego więc, że to tutaj flirtowali Żeromski, Prus i Broniewski. To właśnie w Lublinie Dąbrowska przeżyła burzliwy romans z ułanem. Pięknej Jadwidze, zwanej Wenus z Lublina, bukiet polnych groszków rzucił do stóp uciekinier z zesłania po przebyciu 2000 kilometrów. Czy można odłożyć czytanie takiej gawędy? Nie można tym bardziej, że tuż, tuż święto Kobiet i okazja ku takiemu czytaniu jak najbardziej sprzyjająca.

Źródłó (częściowo): http://hieronim.wbp.lublin.pl

Szymorska Wisława



Niespełna tydzień temu obejrzałam w telewizji bardzo reklamowany film o Wisławie Szymborskiej. Film utrzymany był w scenerii humoru, kręgu znanych Noblistce ludzi i ciekawych miejsc, do których wybrała się przezabawna poetka. Szczególną moją uwagę przyciągnął temat kiczu lubianego przez Szymborską. Poszukiwania medalu Nobla wśród dziesiątek szuflad w domu poetki, zamiłowanie do fotografowania się przy drogowskazach i szybkie wyjścia z muzeów znudzonej sztuką Szymborskiej oraz kilka innych zabawnych wątków dodały uroku i prostoty filmowi, a nade wszystko samej bohaterce dokumentu. Film skłonił mnie do sięgnięcia i poczytania już dawno zakupionej książki "Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny" (z 2003roku). Już sama okładka, a jak najbardziej zawartość książki, przedstawiają nam obraz barwnej postaci, jaką jest Szymborska. Książka jest próbą biografii poetki. Noblistka stroni od wywiadów i informowania o faktach z życia. Książka jest jednak kopalnią wiedzy o niej, jej twórczości i zamiłowaniach do kolażu, mydlanych oper, staroci i kiczu. Dowiadujemy się o loteryjkach organizowanych przez poetkę, własnoręcznie robionych pocztówkach autorki, wieczorach autorskich, życiu w Krakowie, o czasach PRL-u. Poznajemy Szymborską na papierosku z królem na uroczystościach wręczenia Nobla w Sztokholmie i o życiu z Kornelem Filipowieczem. Polecam tym bardziej, że książka wzbogacona jest ilustracjami. Nie są najlepszej jakości, ale są autentyczne i świetnie uzupełniają tekst.