środa, 30 grudnia 2009

Nagrody Literackie 2009

                Zapewne wszystkich czytelników cieszy fakt, że coraz bardziej pisarze i literatura w Polsce są wspierani poprzez przyznawanie nagród literackich. Najważniejsze Nagrody Literackie w 2009 roku to:

Europejska Nagroda Literacka - European Book Prize -
przyznawana od trzech lata nagroda przez dziennikarzy z 27 krajów Unii Europejskiej



Książka to zbiór reportaży o Czechosłowacji i Czechach ukazanych jako historia pokoleń, ich smutku, tragedii i groteskii.
Polska Europejska Nagroda Literacka 2009

Nagroda została po raz pierwszy przyznana w tym roku przez Parlament Unii Europejskiej dla pierwszej grupy 12 krajów europejskich, wśród których znalazła się Polska. Każdy kraj powołał narodowe jury, które spośród nominacji wybrało zwycięzcę.



Wielowątkowa powieść sensacyjna z wątkami religijności i mistyki.


Nike -
 nagroda dla najlepszej książki roku wydanej w języku polskim, przyznana po raz pierwszy w 1997 roku.

Melancholijne wiersze polskiego poety "Piosenki o zależnościach i uzależnieniach".


"Książka Roku" 2009 dla dzieci i młodzieży -
przyznawana przez polską sekcję IBBY-Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych .
W 21 edycji w kategorii literatura nagrodę przyznano:



Książka jest nie tylko magiczna ze względu na treść, ale i ze wzgledu na wydanie!



Przeczytałam większość książek Ewy Nowak. Mimo że mówią o współczesnej młodzieży i dla nich pisze autorka to chętnie do nich sięgam. Nie tylko relacje bohaterów i rozterki wieku dojrzewania opisywanie skrupulatnie przez autorkę zachęcają czytelników do sięgania po kolejne tytuły pani Nowak. Pisarka jest świetnym terapeutą, a nade wszystko doskonałym obserwatorem młodzieży, co pokazuje w powieściach. Dlatego też są to książki, do których sięgają dorośli, bo pozwalają zrozumieć zachowania i problemy współczesnej młodzieży. Polecam rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i psychologom!

Kwiat pustyni.


           Tym razem dzięki książce "Kwiat pustyni" poznałam życie ludzi w kolejnym afrykańskim państwie - Somalii. Chociaż książka jest historią tragicznych losów znanej modelki to tak naprawdę przedstawia losy młodziutkiej dziewczyny z Somalii z koczowniczego plemienia Nomadów. Sięgnęłam po książkę po obejrzeniu wywiadu z modelką i przed obejrzeniem nagrywanego obecnie filmu pod tym samym tytułem.  Bohaterka-Waris wychowała się z kozami na pustyni i w otoczeniu dzikiej przyrody. Wraz z licznym rodzeństwem wykonywała od najmłodszych lat wyznaczone przez rodziców zadania i nie wyobrażała sobie, że za kilkanaście lat bedzie znana na całym świecie. Zgwałcona, brutalnie obrzezana i wydawana za mąż za starca postanowiła uciec z domu i z dala od rodziny, ale nigdy o niej nie zapominając, postanawia żyć inaczej. Odważnie szukając pracy, pukając od drzwi do drzwi trafia w jednym sandałku i afrykańskiej sukni zimową porą aż do Londynu.  Trud codzienności w nieznanym świecie, ciężka praca prowadzą ją do tajemniczego świata modelek i uczą nowego stylu życia w zachodnim świecie kariery. Książka to nie tylko przejmująca opowieść o życiu modelki, ale też apel i krzyk wrażliwej i skrzywdzonej bohaterki o prawa kobiet w Afryce. Książka ma duży walor edukacyjny. To świetny materiał do edukacji globalnej każdego obywatela krajów, które mają ogromny wpływ na biedne południe. Od wielu lat Waris Dirie poświęca się walce o godność kobiet afrykańskich z ramienia , m.in. ONZ. Założyła też Fundację ds. Godności i Praw Kobiet  w Paryżu.

Ludzie wiatru



                 W końcu znalzłam więcej czasu na czytanie. Święta i śnieg za oknem temu sprzyjają! Sięgnęłam więc po pierwszą na polskim rynku ksiażkę Viviane Moore "Ludzie wiatru" z cyklu "Rycerze Sycylii". Autorka zyskała pozytywne opinie poprzez znajomość historii i realiów średniowiecznej Europy. Komentarze zachęciły mnie tym bardziej więc do przeczytania tej książki. Lubię literaturę historyczno-sensacyjną, ale porównanie lektury do "Imienia Róży" Umberto Eco było zupełnie niepotrzebne. Nie lubię osobiście porównywania książek, więc nie będę tego komentować. Książka była dla mnie rozgrzewką przed kolejnymi zapowiadanymi częściami cyklu. Miejsce akcji, tzn. Normandia oraz zagadka kryminalna w średniowiecznym zamku zachęciły mnie dodatkowo do sięgnięcia po ksiażkę. Intrygi, tajemnicze postacie, miłość, odwaga bohaterów to najlepsze atuty powieści, które przenoszą czytelnika do mrocznej epoki średniowiecza i zapraszają do wspólnego rozszyfrowania zagadkowej śmierci. Dodatkowo lektura przystępnie przypomniała mi w pigułce wiedzę historyczną o dawnych czasach średniowiecza.

poniedziałek, 14 grudnia 2009

Zakładki - Bookmarks

Prezentuję Wam moje zakładki do książek. Wybrałam tylko niektóre : te, do których mam sentyment, które są ciekawe graficznie, pod względem formy oraz te, które prezentują książki, pisarzy i miejsca dla mnie ważne.