środa, 18 stycznia 2012

Książki Łukasza Dębskiego


Siedziałam w Empiku i czytałam o Bolonii. Miałam jechać. Wyjazd nie doszedł do skutku. Na pocieszenie znalazłam przepięknie wydaną książkę "Wierszownik z podróży dookoła świata". Myślałam, że to notatnik na zapiski z podróży, a tam mądre i zabawne wiersze o różnych krajach i ich mieszkańcach. Był i wiersz o Włochach. Autor wyjaśnia, że tylko w Polsce na Włochy mówimy "Włochy" i to przez przypadek. To anomalia, bo wszyscy mówią "Italia". Humor poprawił mi się. Książkę kupiłam, a następnego dnia rano przeczytałam wszystkie pozostałe wiersze na głos. To była piękna zabawa, lekcja geografii, obyczajowości i powrót do dzieciństwa. W książce zakochałam się! Dodatkowo w ilustracjach wierszy. Wydanie jak stara książka, druk jak na maszynie, a ilustracje oddające atmosferę opisywanego kraju z nutką humoru, ale i elementem współczesnym. Nadmienię, że autorowi książki ilustruje żona. Co za duet!

wtorek, 10 stycznia 2012

Coelho P.:Alef





Książka osobista, odważna w wyznaniach, ukazująca autora jako ciągle poszukującego człowieka. Coelho przeżywa kryzys, jest targany brakiem spokoju i konfliktami. Zaczyna nie ufać sobie i traci wiarę w otaczający go świat. Paulo podejmuje decyzję o wyjeździe. Wyrusza w bardzo osobistą podróż w czasie i przestrzeni. Przemierzając świat koleją transsyberyjską wraca do przeszłości, do swoich wcieleń, ponieważ, jak powiada, 'szlak mojej wędrówki da się wyczytać z oczu innych, a jeśli chcę się odnaleźć, muszę się posłużyć tą mapą'. Po drodze spotyka się z wieloma czytelnikami, a agenci wydawnictw organizują mu czas w nieznanych miejscach. W podróż z nim wyrusza nieznajoma, uparta kobieta. To ona, mimo długiego uporu Paulo, przyczynia się do jego przebudzenia i znalezienia przyczyny niepokoju. Paulo widzi w niej kobietę, którą bardzo dawno kochał i zdradził ponad kilka wieków wcześniej... Oto kolejna magiczna,ale dziwna książka, z motywem podróży w czasie, poszukiwania sensu, pełna tajemnic. Wolałam jednak jego pierwsze powieści, ale przeczytać trzeba, by przynajmniej to stwierdzić.

niedziela, 8 stycznia 2012

Krówki i mrówki i inne bajki wierszem


Czy chcecie się dowiedzieć, jak ucztowały mrówki i czy smakowały im krówki? A może jednak zjadły kremówki? O zegarku, jeżu, torcie, szczurze, łosiu, muchach w szklance...A wszystko opisane w formie rymowanek, niezwykłych historii, bardzo śmiesznych, troszkę strasznych, ale zawsze ciekawych. Do tego dużo można nauczyć się o różnych znaczeniach wyrazów, np. krówce-zwierzątku i krówce-cukierku. Polecam małym i dużym też.